«

»

ספט 29

9 דברים שיש לעשות בכדי לזרום עם עשייה

cropped-waterfall-mist.jpgזכורה לי אותה שנת שיא בחיי. בה התחלתי לנהל בית ספר חדש. בית ספר מאתגר ואחר שהכריח אותי למתוח איברים ולהרחיב גבולות. למרות האתגר נעתי מעשיה לעשיה בתחושה שכל פעולה שאעשה תביא את התוצאות המצופות. חשתי כי תפקיד המנהל ממש מתאים לי ואני מממש את עצמי. גם המשובים מהסביבה היו בהתאם. ואומנם יש תקופות בחיים שאנו חשים שאנו "זורמים" עם העולם. תקופות בהן אנו בשיאנו תוך תחושה של קלילות שלמות והרמוניה.  

הפסיכולוג מיכאי ציקסטנמיכאי מגדיר זרימה כ"חוויה אופטימלית", חוויה בה אנו כל כך מתנהלים ועושים  בתחושה  כי כל עשייתנו נראית טבעית וללא מאמץ.  תחושת העשייה למרות מורכבותה,  מתבטאית כחוויה עילאית וסוחפת  של שלמות והרמוניה.

חוויית הזרימה היא חוויה בממד של  "חוסר זמן", אופוריה, הצלחה בכל מצד, ריכוז עמוק ב"כאן ועכשיו" ותוצר עשייה סינרגטי ומועצם.

כאשר אדם מצוי בזרימה עם עשייתו, הוא חש את "חד עם העולם" תרתי משמע. הכוונה כאן לתחושת סינכרון עם האירועים מסביב בדרך שבה ההתנהלות בעת העשייה מתואמת והרמונית.

ניתן להשיג זרימה באמצעות 9 התנהלויות אישיות המובילות לזרימה עם העשייה. עבורי 9 התנחלויות אילו הינן נר לרגלי ואני ממשיך ומשתדל לשמור עליהן בכל עת. ואילו הן:

1.     הזרימה מושגת כאשר אנו מגלים מחוייבות עמוקה לכאן ועכשיו.

ציווי זה הינו הציווי הבסיסי עליו הזרימה מתבססת. מחויבות מרכזת מאמץ מתמשך בעשייה המגוונת של החיים. הכוונה למחויבות רבת מימדים- למשפחה, למקצועיות, מחיבות לאתיקה האישית, מחויבות לאמון ומחיבות לדברים הגדולים מהחיים. מחוייבות הממוקדת בכאן ועכשיו שביטוייה הם:

א.     מחויבות לעצמנו: מחויבות לגדילה, מחויבות ללמידה, מחויבות לבריאות מחויבות ל- Well Being האישי שלנו ועוד.

ב.     מחויבות לזולתנו: מחויבות לכך שלא נעשה רע לזולתנו, נזהה בכל אחד כ"מורה" עבורנו. משהו שנוכל לצמוח אתו באמצעות שיתוף סינרגטי.

ג.      המחויבות למטרה משמעותית וחשובה: עלינו להכיר ולהבין שיש מטרה חיובית בכל מה שקורה לנו. כל האירועים המתרחשים עבורנו הם שיעורים שעלינו ללמדם בכדי לממש את חלומותינו שלנו ולגרום להם להתרחש. מאוויינו הסמויים יתממשו כאשר נכיר ונוקיר את מהות השלמות בעולם ויכולתה לגרום לחלומות להתגשם.

2.     זרימה מחייבת יושרה וחיבור לאמת הפנימית.

לאלה היוונית יונו , אלת הנישואין האימהות והלידה, שני פנים. פאן אחד מפנה מבט פנימה והשני מפנה מבט החוצה. יושרה זקוקה לשני פנים אלו.

המבט פנימה הכרחי מאחר והוא מצריך מחויבות עמוקה לאמת בכדי לפרוץ דרך בתפיסות שגויות אישיות של החיים. תפיסות המחבלות ביכולותינו לקבל את עצמנו ולהכיר בגדולתנו. יושרה פנימית מפיתה את עוצמת החבלה של אמונות מזויפות, תגובות מותנות, קונפליקטים פנימיים, חלומות נשכחים, תקוות נכזבות ופחדים. כאשר אנו כנים עם עצמנו לא משנה כמה הדבר לא נעים אנו משתחררים מפצעים ישנים ונכונים לחוות זרימה.

בדרך בה אנו חוקרים ביושרה את עולמנו הפנימי אנו חווים את עולמנו החיצוני. בעולם החיצוני נאושש או נפריך מה אמתי, ממה מזויף. בדרך זו נפתח מודעות עצמית אמתית ונמצא שלווה המצויה רק היכן שידיעת העצמי אמתית וכנה. 

3.     בכדי לזרום יש לגלות אומץ אישי מירבי.

אומץ אינו מצריך כיבוש פסגות גבוהות בטיפוס מסוכן. אומץ פירושו להתגבר יום יום על פחדינו ולנוע מחוץ לאזור הנינוחות שלנו. הכוונה כאן לפעול יותר מהמקום האינטואיטיבי ולהציע עצמנו להזדמנויות המגוונות המצויות בעולמנו. פירושו של דבר לפתוח את הגדרת העצמי  המצומצמת שלנו למידע חדש וליצר בידע הזדמנויות חדשות מעבר למה שהורגלנו עד כה. בכדי לעשות זאת עלינו ללמוד "לפלרטט עם אי הוודאות" ולדעת שמקום זה פורה מזמן יצירתיות וצמיחה.

4.     לחיות חיים מלאי תשוקה

זרימה מוזנת מתשוקות. תשוקה לחיים, תשוקה לעת, תשוקה לעשייה, תשוקה למערכות יחסים, תשוקה לאמת.

תשוקה משמעותה לחוות התייחסות עמוקה למשהו שהוא לא עצמנו אנו. משמעות התשוקה היא קשר ברמה העילאית. משמעותה להניח להגנות הפנימיויות ולאפשר לעצמנו לשקוע בכל אשר נאהב.

5.     זרימה פירושה פתיחות מירבית למלוא מגוון ההאפשרויות בעולם

להיות פתוח, הכוונה היא להיות באמת מוכן ומזומן למגוון האפשרויות לזרימה עם העולם המצויות בחיי היומיום שלנו. כאשר אני פתוחים אנו משקיעים אנרגיה מעטה בלהדוף מאיתנו הזדמנויות. פתיחות פירושה ההבנה כי כל מה שיקרה לנו הוא בעל ערך ומשמעות לקיומנו וצמיחתנו שלנו. ביטחון זה מאפשר לנו להתגבר על המסננים והחסמים שאנו מאמינים שמגנים עלינו מחוויות שליליות.

6.     הזרימה מושגת רק במצבי נוכחות מלאה בעשייה

להיות בזרימה פירושו להיות בנוכחות מלאה בלב חוויות החיים. עצם המציאות המצב נוכח מובילה אותנו לחוות את הדבר עצמו על כל כוליותו במלואו. אנו איננו צופים במציאות אלה חלק ממנה ויוצרים מציאות חווייתית ומהנה בעיני המתבונן. אנו צופים בסביבה בעיניים

7.    בכדי לזרום יש להאמין בזרימה

האמונה בזרימה נחווית אצל רבים כתחושת האמונה בעצמי,  אישור עצמי או אמונה באלוהים. בכל תחושות אילו הבסיס הוא היכולת לנטרל את האיום בבלתי ידוע והביטחון "שיהיה בסדר…". במצבים מאתגרים אילו מתגברת התחושה של הקבלה העצמית והאהבה העצמית, ונבנית יכולת להתמודד עם מצבים מורכבים. תחושות אלה הם ניצני הזרימה שעלינו להאמין כי קיימת בחיינו. 

Share and Enjoy: These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • Twitter

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתם יכולים להשתמש באפשרויות ותגי ה-HTMLהבאים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>