«

מאי 09

מוח של ציפור-שבע תובנות של צפר

לפני כשנתיים חזרתי למקורות. בעברי, למדתי לפני כארבעים שנה זואולוגיה באוניברסיטת תל אבי. למדתי אצל הגדולים: פרופ' מנדלסון, פרופ' אמוץ זהבי, פרופ' עמירם שקולניק, פרופ' יוסי טרקל וטובים אחרים נוספים. בעוונותי נטשתי את התחום ועברתי להתנהגות ארגונית וחינוך. לעת פרישה כתושב הגליל החלטתי לחזור לצפרות. אני מאד נבנה לעסוק שנית בתחום זה, ומרגיש ש"חזרתי הבייתה". כמומחה להתנהגות אנושית, אני מנסה להסביר לעצמי מה יש בתחום זה שכל כך ממלא אותי באנרגיה ותשוקה? הגעתי לכמה וכמה מסקנות הנובעות מניסיוני האישי המצומצם, וכנראה מתאימות לי. אני משתף בתובנות אלה מאחר ולדעתי הן מתאימות לתחומי הארגון והחינוך ולכל אדם הפוסע במשעולי החיים. 

תובנה ראשונה: הסוד הגדול אינו איך להתחיל, אלא פשוט להתחיל

רכשתי מצלמה לאשתי ליום הולדתה. מצלמה משוכללת לצורכי צילומי מקרו אותם היא יצרה בחן רב. מטבע הדברים גברים נמשכים לצעצועים ומיד נתפסתי לעניין. התחלתי לצלם טבע ומאוחר יותר התחלתי להתעניין בתחום במיוחד בצילום ציפורים. התמונות הראשונות צולמו בחצר הבית. שיתפתי אותן באתרי צפרים ו"חטפתי על האף" ממוחים על הגדרות שגויות וכו'. לא השתתקתי להיפך, חזרתי למקורות, למדתי והחזרתי לי את הידע שהיה לי בצעירותי. המשכתי ללכת ולחפש אתגרי צפרות "טוויצ'ים" זה מכונה בעגה המקצועית והחלתי לנוע בעקבות הציפורים. כמו כן שכללתי את יכולות הצילום שלי (וגם את הציוד…) כמו שיריונר וותיק, תוך כדי תנועה. כדי לזרום עם פעולה יש פשוט להתחיל ולהתעלם מהלבטים של איך מתחילים….

תובנה שנייה: כוחו של הרגע הזה!

תחביב סוחף כמו כל מעשה משמעותי שעשיתי בחיי, הצריך ממני להגיע לחוויית "זרימה". זרימה היא חוויה חושית של התגייסות טוטאלית בשרות הרגע הזה. הליכה מאומצת בטבע, סחיבת ציוד צילום כבד, והשמש הקופחת מתגמדים מול כוחו של הרג הזה!. זרימה היא חוויה חושית של תחושה אופורית, בה הזמן כאילו קופא מלכת והינך מגוייס בשרות היקום. הכאן ועכשיו בטבע עוצמתי ולדעתי הוא הטריגר לצורך לצלם בכדי להנציח את הרגע שעף לו לדרכו. זה מה שסוחף אותי הליכה האינסופית במרחב הציפורי.

תובנה שלישית: משמעות הזרימה היא הפליאה

טוויצ'ים, שינויים עונתיים, ציפורים שמגיעות להן בדרכן מייצר  פליאה וכמיהה למעורבות ממבט הצופה המשתתף. בכדי לחוש זרימה יש צורך לחוש בשינוי. לדעתי ההזנה של תחושות האופוריה בזרימה היא הפליאה בעת הופעת מין נדיר שעף לו לדרכו. הפליאה שאתה חש בעת "דיגמון", מין נחשף שדחקת תצפית ולא הופיע, ופיתהום נוכח במלוא הדרו עד כי ממש נמאס לך לצלמו. הפליאה היא תמצית ההנעה וההנאה של המשמעות שפירושה זרימה.

תובנה רביעית: הצלחה היא אינה המפתח לזרימה, אלא, הזרימה היא המפתח להצלחה.

התמדה היא שם המשחק. מה נחוץ לה להתמדה? זרימה. מטבעה הזרימה אינה דחיקה. היא באה בדרכה והולכת בדרכה. יש לפלרטט עם הזרימה בעדינות ולהבין שהיא באה בדרכה כאשר העת מתאימה לה. ההאנשה זו באה להסביר שנחוצה ההבנה שכדי לזרום ולהצליח, יש לשמר רצפטורים פתוחים, לזמן הזדמנויות ולהמתין שיבוא הרגע ואז תחווה ההצלחה. ציפורים באות כאשר הן רוצות, לו כאשר הצפר דוחק בהן להגיע. מוחנו רב הקפלים דומה מאד למוח של ציפור בכמות הקפלים שבו. שני מוחות אלה התפתחו כנראה אבולוציונית באופן דומה. מוחות עם קפלים מרובים התפתחו אצל בעלי חיים המתבססים על חוש הראייה. גם הפרימטים וגם הציפורים חולקים את אותה תכונה ולכן "מבינים אחד את השני.  אם הצפר סבלני, הוא עולה על ה"תדר" החושי של הציפור וממש מרגיש את עת הגילוי ומוכן לקראתו. זו חוויית פליאה והזדמנות המייצרת זרימה והצלחה.

תובנה חמישית: זרימה היא חוויה מתמשכת רב פעמית

צפרות הינה עבורי זרימה מתמשכת  עם הטבע ועם היקום. זו אינה חוויה של פיק, אלא רצף מתמשך של נקודות מפגש משמעותיות עם הטבע ועם עצמי. כל הליכה שלי בטבע, התבוננות וקבלה חושית של הסובב שיש עימה "הפתעה ציפורית" מצטרפת לזרם שהנו גל נושא של זרימה והנאה.

תובנה שישית: מהות האושר היא הנאה שיש עמה פליאה ומשמעות

ככל שאני יותר מצפר אני מבין יותר שתמצית האושר  אינה חוויה חד פעמית בעוצה פנטסטית, אלא רצף נקודות חוויה בהן הינך פוגש את עצמך בתוך כוחו של הרגע הזה. מפגש עוצמתי עם תופעה ציפורית, מין נדיר, קביעויות ההתנהגות הציפורית בעת הנדידה, הקינון, חלוקת הנישות האקולוגיות וכו', הכל זורם קבוע מלווה במשמעות שיש עימה פיקים  של פליאה ברצף מתמשך.

תובנה שביעית- מהות האושר.

הגענו לתמצית העיקרית של מהות הקיום האנושי. חוויה חושית בכאן ועכשיו, שיש עימה חוויית זרימה, חווית הצלחה . תנועה על הגל. התמזגות עם התדר הסמוי של המהות, כל אלה הם כוחו של הרגע הזה. חווית החיבור לכאן ועכשיו, שיש עימה זרימה ומשמעות המייצרים פליאה. רגעית אך משמעותית. מחברת וממזגת למהות הקיום האנושי הטבעי הפראי והאחר.חוויה הבונה ערך לקיום הסובייקטיבי של הצופה המתבונן ופשוט הופכת אותו למאושר!

Share and Enjoy: These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • Twitter

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתם יכולים להשתמש באפשרויות ותגי ה-HTMLהבאים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>