«

»

אוג 31

עוצמת הפשטות

לא מכבר חזרתי מסיור בגיאורגיה וארמניה.  בניגוד לסיורים קודמים בהם הכנתי את עצמי, למדתי את המסלול  והתכוננתי, הפעם נסעתי לא מוכן. חוסר ההכנה שלי היה תגובה למצב, שפשוט השגתי מעט מאד חומר . המפות ברשת היו מפות סובייטיות משנות ה-70.  על גיאורגיה וארמניה ספר אחד. ומה שלמדתי ברשת לא נתן לי מספיק בטחון עצמי ותחושת שליטה לקראת מה אני הולך.

ראה איזה פלא. הדקות הראשונות הממו אותי. חזרתי במסע בזמן לשנות ה-60. גיאורגיה וארמנניה הן מדינות ללא תשתיות. הכבישים לא כבישים. הנוף בתולי. לעתים מופרע לו על ידי מפעלים סובייטים לשעבר שננטשו להם בעבר.  המכוניות  מכוניות של עשני עשורים לפחות אחורה. מרביתן נעות על גז. הבתים מתפוררים והתחושה בערים אתה נמצע בשכונות עוני בפרוורי ערים מנוכרות.

במצבים כאלה נותר לך רק לנסות לפלרטט עם אי הוודאות. לגעת ברגע. לזרום. למצות את התחושה האחרת של לאכול ירק חי (פטרוזיליה, בצל, וכל מיני עלים חומים בלתי מזוהים). לאכול אותו לאט לאט. לגלגל בחיך ולהכין את מרחב הפה למנה העיקרית שהיא דג עם ירקות קלויים, או בשר. הכל פשוט, טעים. שורשי . קרוב למקור. הרגע הוא השולט. 

תחושות הלעיסה והטעימה לרוב תלוונה במופע מוסיקלי מהנה, והרבה צ'הצ'ה שהוא התחליף המקומי לוודקה. יש הרבה שמחה בסעודה פשוטה זו  עם   המקומיים שמאמצים אותך לחיקם  בשמחה  ומקבלים אותך כאחד משלהם.

הפסיכולוגים או האקזיסטצנטיאליסטים יקראו לזה "כאן ועכשיו", אחרים יכנו זאת כתהליך "זרימה". אין ספק שתחושות זרימה אלה עבורי  הזכירו לי נשכחות . חוויות ילדות פשוטה ללא טלוויזיה עם הרבה משחקי רחוב, חוויה של נגיעה אנושית והרבה שמחה. המוח יכול להפריש אנדרופינים גם בעת חווית עוצמת הפשטות. פשטות איטיות ומגע אנושיי זה שם המשחק. ואולי חוויה חושית פשוטה זו יש בה הרבה יותר מחוויות אקסטרים נלחצות  המרכזות  בזמן קצר עוצמות חושיות ממקומות אחרים , הלוקחים את נפשו של האדם למקומות אחרים.

אני רוצה לחוות את עצמי על כל כוליותי בפשטות, בכאן ועכשיו, בקצב איטי משהו החותר למגע ולזרימה.

לדורות הבאים  לבחינה פסיכולוגית  שלא תוכל לה להיעשות  בחסר של נגיעה אמיתית של חיים של שמחה ופשטות.

 

בהזדמנות זו אוכל לברך אתכם בשנה טובה,

ולוואי ותהא זו שנת פשטות ושמחה,

בו נחזור להוויית הרגע הפשוטה  של זרימה עם העולם.

עודד

Share and Enjoy: These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • Twitter

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתם יכולים להשתמש באפשרויות ותגי ה-HTMLהבאים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>